Fuar ve Kongre Yolculuklarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ay kendinizi farklı bir şehirde bulma fikri cazip gelebilir, ancak sık sık iş amaçlı seyahat edenler bilir ki iş seyahatleri gerçekten çok yorucu olabiliyor. Havaalanlarında beklemek, önceden paketlenmiş yiyecekler yemek ve evinizden uzakta kalıyor olmak da cabası. İşler ters...

1716 0

Her ay kendinizi farklı bir şehirde bulma fikri cazip gelebilir, ancak sık sık iş amaçlı seyahat edenler bilir ki iş seyahatleri gerçekten çok yorucu olabiliyor. Havaalanlarında beklemek, önceden paketlenmiş yiyecekler yemek ve evinizden uzakta kalıyor olmak da cabası. İşler ters gittiğinde yaşanılan stres seviyesi ve bekleme sürelerinden bahsetmiyoruz bile.

Seyahat denilince akla her ne kadar “gezmek, görmek, eğlenmek” gelse de, konu iş için yola çıkmak olunca işler biraz değişiyor. Uçakta uyumak, sık sık valiz hazırlamak ve sürekli elinizde cep telefonu ya da tablet gibi mobil bir cihaz taşımak günlük rutininizi bozabilir ve tedirginlik seviyenizi artırabilir. Bu yüzden atmanız gereken ilk adım, her daim olumlu bir tutum içerisinde olmaktır. Olumlu bir tutum içerisinde olmak, iş seyahatlerinin verimli geçmesi için en önemli kuraldır. Bir gezgin olarak seyahatinizi ne kadar olumlu kabul ederseniz, işleriniz in yolunda gitmesi de o kadar muhtemel olacaktır.

Rahatsızlığı en aza indirmenin ve seyahat ederken verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanın tek yolu olumlu bir bakış açısına sahip olmak değil tabii ki. Manna Blog olarak bugünkü yazımızda kongre ve fuar gezilerinizde işinize yarayacak altın değerinde ipuçları sunuyoruz. Keyifli okumalar.

İş Seyahatlerinde Stresi En Aza İndirmenizi ve Verimlilik Düzeyinizi Artırmanızı Sağlayacak İpuçları

  1. Seyahat sürenize göre ihtiyacınız olan eşyaların listesini yapın.

Tam uçağa binmişken tabletinizin şarj aletinizi unuttuğunuzu ya da toplantıda giyeceğiniz takım elbisenizi yanınıza almadığınızı fark etmek tam bir kabus olabilir. Sık seyahat eden biri iseniz bu durum başınızdan en bir kere mutlaka geçmiştir.

seyahat listesi, checklist

Kaygı seviyenizin artmasına neden olacak durumlara karşı seyahat sürenize göre yanınıza almanız gereken eşyaların listesini yapın. Bu listeleri “2 Günlük Seyahat İçin Gerekenler”, “Bir Haftalık Seyahat İçin Gerekenler” vb. şeklinde başlıklar altında organize edebilirsiniz. Listeleri gözünüze kolayca çarpacak bir yerde hazır bulundurun. İki günlük bir iş gezisi için kocaman bir valiz almanıza gerek olmayacaktır.

  1. İhtiyacınız olmayan eşyaları “Ne olur ne olmaz” düşüncesiyle yanınızda taşımayın.

Ne kadar çok eşya o kadar çok yorgunluk… Bagaj verdiğinizde onun inmesini beklemek için harcadığınız zaman da cabası. Bir önceki maddede bahsettiğimiz listeler bu yüzden önemli. Seyahat sonrası valizinizi ya da çantanızı açın ve listenizde yer verdiğiniz ancak bir kez bile ihtiyaç duymadığınız eşyaları listeden çıkarın. Bu sayede hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk seviyeniz azalacaktır.

iş seyahati

  1. Katılım göstereceğiniz kongre veya fuar konseptine uygun giyinin.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün önde gelenleri ya da protokolün yer aldığı bir etkinliğe katılıyorsanız “smart casual” bir tarzda giyinmeniz doğru olmaz. Ya da oldukça eğlenceli konsepte sahip bir fuara katılıyorsanız takım elbise giymek akıllıca bir seçenek olmayacaktır.

iş adamı, iş seyahati

Katılımcılar ve konsept konusunda kafanızda soru işaretleri varsa, hem kadınlar hem de erkekler için beyaz bir gömlek ve siyah bir blazer ceket her zaman iyi bir kurtarıcıdır. Düşünmeniz gereken iki önemli nokta var: aşırı şık giyinmeyin ve konsepte uygun kıyafetler tercih edin.

  1. Mümkün olan her noktada toplu taşımadan faydalanın.

Aceleniz olduğu durumlardan bahsetmiyoruz elbette. Toplantınıza sadece yarım saat kalmışsa ve İstanbul gibi bir şehirde iseniz, metrobüs beklemek yerine taksi çağırmanız daha mantıklı olacaktır – trafik ve gittiğiniz yöne bağlı olarak tabii ki. Ancak bir yere yetişmeyecekseniz ve programınızda yeterince boş zamanınız olduğunu düşünüyorsanız toplu taşımayı tercih etmek, şehrin görmediğiniz yerlerini görebilmeniz için iyi bir seçenektir. Ayrıca toplu taşımanın bütçe dostu olması da iyi bir tercih sebebidir.

toplu taşıma, iş seyahati

Not: Taksiye biniyorsanız, taksi fişi almayı ihmal etmeyin. Olur da çantanızı ya da herhangi bir eşyanızı düşürmeniz durumunda, bindiğiniz taksiyi bulmanız daha kolay olacaktır. Vergi konusundan bahsetmemize gerek yok sanırım.

  1. Seyahat uygulamalarından faydalanın.

Akıllı telefonlar vazgeçilmezimiz olduğu bu dönemde teknolojinin nimetlerinden faydalanmamak olmaz. Sayısız uygulama seçeneği içerisinden en başarılı bulduğunuz seyahat ve gezi temalı uygulamaları indirmeyi ihmal etmeyin. Bu tür uygulamalar hiç beklenmedik anlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

iş seyahati

  1. Konaklayacağınız otel hakkında önceden bilgi edinin.

Her ne kadar iş gezisi için konaklama yapacak da olsanız; konforlu, şık ve en güncel teknolojilerden faydalanan bir oteli tercih etmelisiniz. Katılacağınız toplantı, kongre ya da fuar İstanbul’da ise bu konuda hiç düşünmenize ve uzun uzun plan yapmanıza gerek yok. Manna Butik Otel, Gayrettepe’deki merkezi konumu, kritik iş merkezlerine yakınlığı ve teknoloji dostu butik otel konsepti ile iş gezileriniz için en doğru adres olacaktır.

manna hotels

Bu makalede:

Yorum yapın