İnsanı Derinden Etkileyen Farklı Kokular ve Anlamları

Bir kokuyu içinize çektiğinizde aniden duygu geçişi yaşadınız mı? Hiç bir koku sizi geçmişte bir yerlere götürdü mü? Kokunun bizi yönlendirmek için hayatımızda çok güçlü, yönlendirici bir etkisi vardır ve duygu dünyamızda anlık değişim etkileri yaratabilir. Doğru kullanılan bir koku...

9014 0

Bir kokuyu içinize çektiğinizde aniden duygu geçişi yaşadınız mı? Hiç bir koku sizi geçmişte bir yerlere götürdü mü? Kokunun bizi yönlendirmek için hayatımızda çok güçlü, yönlendirici bir etkisi vardır ve duygu dünyamızda anlık değişim etkileri yaratabilir. Doğru kullanılan bir koku yaşanılan bir anın üzerimizdeki etkisini arttırabilir. Alışveriş merkezinde gezerken bir mağazaya girdiğimizde kendimizi oranın manyetik alanına kaptırmamız da sebebi tam olarak budur.

Perfume: The Story of a Murderer filminin sloganı “insanların ruhu kokularıdır” ile kokunun psikolojik dünyamızda nasıl bir yeri olduğu konusu işlenmişti. 2006 senesinde vizyona giren filmde koku ile gelen gücün para, terör ve ölümden daha güçlü olduğu anlatılıyordu. Bu abartı bir tanımlama olsa da kokular bizlerin en etkili yönlendirme araçlarından birisi. Son yıllarda evlerimizde ev sahibinin stilini yansıtan doğru bir iletişim aracı halini alan kokular ev dekorasyonunda misafirleri renk, doku, ışık, ses gibi unsurlardan önce hemen kapı girişinde karşılıyor. Misafirleriniz ile aranızdaki bağ o saniyede kuruluyor, misafirlerin burnuna yerleşen kokular koku hafızalarına yerleşiyor ve bilimsel verilere göre 45 günlük bir süre içersinde bu deneyimi yaşamaya bilinçaltımızda devam ediyoruz.

Koku mühendisliği yapılırken de tabii ki en değerli kaynak doğanın gizli hazinesi çiçekler. Bu çiçeklerden de bir tanesi var ki insana tazelik, hafiflik hissi veren bir kokuya sahip, Lotus çiçeği… Lotus, Türkiye’de Nilüfer çiçeği olarak adlandırılmış olsa da tam karşılığı değildir. Lotus çiçeği 3 metreye kadar uzarken Nilüfer 20 cm kadar uzayabilmekte ve fiziksel farklılıklarının yanına etkisel olarak da farklılıklar göstermektedir. Lotus sanatın ve edebiyatın bir çok dalında konu olmuş ve göndermeler yapılmış çok özel bir çiçektir. Hindistan’ın ulusal çiçeği olan Lotus çiçeğine dini metinlerde bile yer verildiği, hint destanlarında sıklıkla bahsedildiği görülmektedir. Asyadaki tapınaklarda törenlerde tütsüleri yakılmaktadır. Lotus çiçeği Uzak Doğu Kültürü’nün özünü oluşturan, iyiden yola çıkarak içersinde saflığı, temizliği, bilgeliği, erdemli olmayı, doğurganlığı anlatmaktadır.

Lotus 1

Lotus’un en yaygın yetiştiği ülkeler; Hindistan, Çin ve Japonya’dır. Bataklık, göl gibi çamurlu ve sulak yerlerde yetişen çiçek dünyanın da en temiz çiçeğidir. Kendini temizleme özelliğine sahip olan tek çiçektir. Felsefi kavramlarda yer almasının temel sebeplerinden birisi de hayatta varolma şeklinden gelmektedir.

Lotus 2
Felsefi gücü bir yana insanı rahatlatan ve bilinçaltımızda huzuru yaşamımızı sağlayan bir etkisi bulunmaktadır. Lotus kokusu baş ağrısını alır, ortamdaki mikropları öldürür, rahatlatır ve huzurlu bir uyku ortamı sağlar.

Manna Hotel’e girdiğiniz zaman kendinizi huzurlu, rahat ve dinlenmiş hissetmenizin sebebi de Lotus çiçeğinin eşsiz özünden gelmekte..

Bu makalede:

Yorum yapın