İstanbul’da Denenmesi Gereken 6 Kış Aktivitesi

İstanbul yazı ayrı, kışı ayrı güzelliklere sahip bir şehir. Yaz döneminde havaların açık olmasıyla birlikte açık hava konserleri ve festivaller şehre hayat verirken, kış aylarında yapılabilecek olan aktiviteler azalıyor diye düşünüyoruz. Ancak doğru seçimlerle İstanbul’da kışın keyfini çıkartmanız da mümkün....

2929 0

İstanbul yazı ayrı, kışı ayrı güzelliklere sahip bir şehir. Yaz döneminde havaların açık olmasıyla birlikte açık hava konserleri ve festivaller şehre hayat verirken, kış aylarında yapılabilecek olan aktiviteler azalıyor diye düşünüyoruz. Ancak doğru seçimlerle İstanbul’da kışın keyfini çıkartmanız da mümkün.

İstanbul’da Yapılabilecek Kış Aktiviteleri

Oldukça büyük ve gelişmiş bir şehir olması sebebi ile her hava koşulunda yapılabilecek aktivitelerin bolluğu ile tanınır İstanbul. Ulaşım imkanlarının çokluğu ve raylı sistemlerin gelişmişliği sayesinde arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Şehrin cazibe merkezleri olarak bilinen Bağdat Caddesi, Kadıköy, Beşiktaş ve Beyoğlu’nun sokaklarını gezebilir; ilginizi çeken mağaza ve dükkanları gezebilirsiniz. Sokak satıcılarından midye dolma, köfte ya da simit yiyebilir, sokağın hemen köşesindeki kahvecide sıcacık bir cappucino yudumlayabilirsiniz.

Eğer daha detaylı bir plan yapmak istiyorsanız, işte sizin için derlediğimiz İstanbul’da denemeniz gereken 6 kış aktivitesi:

Tiyatroya Gidin

İstanbul, tiyatro seçeneklerinin oldukça geniş olduğu bir şehir. Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın programlarını inceleyebilir, ya da özel tiyatroların oyunlarını tercih edebilirsiniz.

istanbul tiyatro

Şehrin neredeyse her ilçesinde bulunan bu tiyatrolar, komediden klasiklere kadar onlarca farklı oyuna sahnelerini açar. Kişisel zevklerinize göre seçeceğiniz oyunu izlemeden önce arkadaşlarınızla bir fincan kahve içebilir, ya da bölgedeki kafelerden birinde bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Devlet Tiyatroları’na bilet bulmak özellikle zordur, sınırlı sayıda sahnelenen oyunlar ve yüksek ilgi nedeni ile biletlerinizi gişeden almayı denemenizi öneririz.

Vefa Bozacısı’nda Boza İçin

İstanbul’un vazgeçilmez tatlarından biri de şüphesiz ki boza. Geçmişte sokaklarda gezen bozacılar, şimdilerde yerlerini market raflarındaki seri üretim bozalara bıraktı. Ancak bozanın tadı, Vefa’da çıkar.

vefa bozacısı

Fatih’te bulunan Vefa Bozacısı, günün her saati ve haftanın her günü kalabalıktır. Taze hazırlanmış leziz bozanın tadına bakabilmek için bir süre beklemeniz gerekebilir, ancak beklemenize değeceğini garanti edebiliriz.

Özellikle akşam saatlerinde tercih edilen boza, şehrin her noktasından müşterileri kendisine çekiyor. Siz de sevdiklerinizle geçirdiğiniz keyifli bir akşamı, lezzetli mi lezzetli bir bardak boza ile tamamlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşımın oldukça kolay olduğu Vefa Bozacısı’na özel aracınızla da gitmeniz mümkün.

Kapalıçarşı’yı Gezin

Kapalıçarşı, dünyanın en eski kapalı çarşısı olarak öne çıkar. İstanbul’un en turistik bölgelerinden Sultanahmet’e yakınlığı ile her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilir.

kapalıçarşı

Kapalıçarşı içerisinde yüzlerce mağaza ve dükkan, binlerce farklı ürünün satışını gerçekleştirir. Halı ve kilimlerden el işlemesi avizelere, baharatlara ve kıyafetlere kadar aradığınız her türlü ürünü bulabilirsiniz.

Üstü kapalı bir çarşı olması nedeni ile yılın her döneminde kolayca ziyaret edilebilen Kapalıçarşı, İstanbul’da gerçekleştirilecek kültür turlarının da vazgeçilmez bir parçasıdır. Siz de sabah saatlerinde Kapalıçarşı’ya gidebilir, günün kalanını ise Ayasofya ve Topkapı Müzesi’ni ziyaret ederek değerlendirebilirsiniz. Sultanahmet Köftecisi’ne uğrayıp leziz bir öğlen yemeği yemeyi unutmayın.

Hamama Gidin

Kültürümüzün ayrılmaz parçalarından biri olan hamam, zaman içerisinde değişerek modern günlere uyarlandı. Şehrin her noktasında tarihi hamamları ziyaret edebilirsiniz, ancak daha iyi bir hamam deneyimi için Cağaloğlu Hamamı’nı tercih etmenizi öneriyoruz. 1741 yılında inşa edilen ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen hamam, geleneksel dokusunu koruyor.

çağaloğlu hamamı

Spa merkezlerinin birçoğunda da hamam hizmetinden yararlanmanız mümkün. Bir günü kendinize ayırarak dinlendirici aromaterapi masajı yaptırabilir, hamam ve saunada vücudunuzun bakım ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Eminönü Turu Yapın

İstanbul’un tarihi yarımada olarak adlandırılan bölümü, yüzyıllar boyunca şehrin merkezini oluşturmuştur. Eminönü, günümüzde hanları ve çarşıları ile alışveriş yapmak isteyen herkesin uğrak noktası haline gelmiş durumda.

istanbul eminönü

Eminönü’ne düzenleyeceğiniz turda Mısır Çarşısı’nı, Tahtakale’yi ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Öğle yemeği için sahildeki teknelerde balık ekmek yiyebilir, şehrin muhteşem görünüşünü doya doya izleyebilirsiniz. Hafta sonları özel aracınızla gitmek yerine tramvayı tercih etmenizi önemle hatırlatalım.

Sıcak Şarap İçin

Soğuk kış günlerinde İstanbul’da içimizi ısıtacak son önerimiz ise sıcak şarap içmek. Farklı üzüm çeşitlerinden yapılan farklı fiyatlarda içebileceğiniz çeşitli sıcak şarap seçenekleri sunan Pano Şarap Evi ideal bir seçenek olabilir. İstanbul manzarasına karşı sımsıcak bir mekanda sıcak şarap içmek için ise Leb-i Derya iyi bir tercih olacaktır.

sıcak şarap

Dışarı çıkmak size zor geliyor, evde kışın tadını çıkarabilir miyiz diyorsanız, sizleri evde sıcak şarap deneyimine davet ediyoruz. Aileniz ya da arkadaşlarınızla sıcak şarap eşliğinde geçireceğiniz bir akşam oldukça keyifli bir anı olarak hafızanızda yer edecektir.

Bu makalede:

Yorum yapın