İstanbul’da Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Geleneksel ve Ferahlatıcı İçecek

Havaların giderek ısındığı şu günlerde hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şey var; bir bardak ferahlatıcı içecek! Ofiste oturup harıl harıl çalışan biri olabilir ya da İstanbul sokaklarında elinde fotoğraf makinesi ile dolaşan bir gezgin olabilirsiniz; ama buz gibi bir bardak ferahlatıcı...

1648 0

Havaların giderek ısındığı şu günlerde hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şey var; bir bardak ferahlatıcı içecek! Ofiste oturup harıl harıl çalışan biri olabilir ya da İstanbul sokaklarında elinde fotoğraf makinesi ile dolaşan bir gezgin olabilirsiniz; ama buz gibi bir bardak ferahlatıcı içeceğe hayır demeyeceğinizden eminiz.
Başlıkta ki “geleneksel” kelimesini duyduğunuz anda bile içiniz bir hoş oluyor değil mi? Hele de sıcağın kasıp kavurduğu yaz günlerinde içmelere doyamadığımız o buz gibi içeceklerimiz yok mu? Sanırım şuan ağzınızın suyu akıyor. Bugünkü blog yazımızda sizlere Türk Mutfağı’nın birbirinden leziz ve ferahlatıcı 5 içeceğini anlatıyor olacağız. Keyifli okumalar…

Kavurucu Sıcaklarda İlaç Gibi Gelen 5 Geleneksel ve Ferahlatıcı Türk İçeceği

Ayran

Türk içeceği denildiği anda akla ilk gelen şüphesiz ayrandır. Yapımı çok kolaydır ve bu yüzden de hem Türkiye’nin hem de dünyanın bir çok köşesine kadar yayılmış bir tattır. Bulgur pilavı hiç ayransız olur mu? Güneşin etkisi ile sıcaktan bunalmışken gölgelik bir yerde, buz gibi köpüklü bir ayrana kim “hayır” diyebilir ki?
Yoğurdun Türk buluşu olması sebebiyle ayranın da bir nevi Türk sembolü olduğunu söyleyebiliriz. Oranları ağız tadınıza göre değişmekle birlikte yoğurt, su ve tuz üçlemesinden oluşan bu basit ancak leziz içeceğin dünyanın her yerine yayılmasına hiç şaşırmamak gerek. Size bir tavsiye, içerisine birkaç yaprak taze nane ve buz atmayı unutmayın! Tadına doyamayacaksınız.

Limonata

Ferahlatıcı içecek demişken limonatayı es geçmek olmaz. Limonata, sudan sonra belki de en ferahlatıcı içeceklerden biridir, yaz günlerinde masalardan eksik olmayan bir lezzettir. İstanbul’da hemen her köşe başında rastlayabileceğiniz bu içecek, bol C vitamini deposudur ve sıcaklardan bunalanlara ilaç gibi gelir.
Bir limonatanın “iyi” olabilmesi için şekerinin kararında olması, bol buzlu ve kocaman bir bardakta servis edilmesi gerekir. Bir de limon kabukları bir gece öncesinden bir güzel hazırlanıp bekletilmişse, tadından yenmez. İsteğe göre soda, zencefil, portakal kabuğu, karanfil ve hatta tarçın gibi aromalarla zenginleştirilen bu içeceği İstanbul sokaklarında mutlaka tatmalısınız.

Gül Şurubu

Bizim kültürümüzü bilmeyen birine bu içeceği anlattığımızda “Gülün şerbeti de mi olurmuş” gibi bir tepki almamız mümkündür. Evet, ilk başta kulağa biraz garip gelebilir ama bir kez tadına bakan bir insanın, gül şurubunun tiryakisi olacağından eminiz.
Kokulu gül yaprakları, gelincik yaprakları su ve limon tuzu ile hazırlanan bu içecek, tıpkı limonata gibi buzla birlikte servis edilir. En güzel sonucun alınabilmesi için bu yaprakların yaklaşık bir ya da bir buçuk ay kadar su ve limon tuzu karışımı içerisinde bekletilmesi gerekir. Elde edilen karışım, şurubun özünü oluşturur. Servis edileceği zaman önce su içerisinde şeker eritilir, istenilen miktarda şurup özü eklenir ve bol buz ile servis edilir. Duyması bile serinletti, değil mi?

Osmanlı Şerbeti

Osmanlı Mutfağı’nın Türk yeme-içme kültürü üzerine ne kadar etkili olduğu konusunda sanırım hemfikiriz. Bu yüzden listemize Osmanlı Mutfağı’na ait bir içecek de eklemek istedik. Osmanlı döneminde şerbetlerin mutfak kültüründe apayrı bir yeri vardır. Gül, limon, ayva, vişne gibi çeşitli meyveler hem taze hem de şerbet olarak bolca tüketilirdi.
Günümüze kadar ulaşan Osmanlı Şerbeti’nin içinde, su, toz şeker, karanfil, zencefil, kuru erik, kuru incir ve taze vişne var. Özellikle Ramazan aylarında bolca tüketilen Osmanlı Şerbeti, ferahlatıcı etkisinin yanında sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle de sıklıkla tercih edilen geleneksel içecekler arasında.

Meyan Kökü Şerbeti

Listemizde en leziz içeceği en sona bıraktık. Meyan Şerbeti ya da diğer adıyla Meyan Kökü Şerbeti, Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez tatları arasında yer alır. Meyan adı verilen bitkinin köklerinin ezilerek suda bekletilmesi yoluyla elde edilen bu içeceğin, kendine özgü bir rengi ve tadı vardır. Bir iki gün suda bekletildikten sonra su süzülür ve meyan kökü şerbeti elde edilir. Bu şerbetin kıvamı oldukça koyu olduğu için genellikle üzerine su ilave edilerek tüketilmektedir.
Öksürüklere ve bronşlarla ilgili hastalıklara karşı iyi gelen Meyan Kökü Şerbeti’nin ayrıca kramp çözücü etkisi vardır. Biz kısaca “her derde deva” bile diyebiliriz. Yine de aşırı dozda tüketmemekte fayda var.
Peki, sizin en beğendiğiniz geleneksel Türk içeceği hangisi?

Bu makalede:

Yorum yapın