İstanbul’un Keşfedilmeyi Bekleyen Sırları

İstanbul, ev sahipliği yaptığı sayısız devletten anılar barındırıyor. Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihinin 1600 yılını başkent olarak geçirdi. Ünü tüm dünyaya yayılmış Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Süleymaniye ve Sultanahmet Camii gibi...

10557 0

İstanbul, ev sahipliği yaptığı sayısız devletten anılar barındırıyor. Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihinin 1600 yılını başkent olarak geçirdi. Ünü tüm dünyaya yayılmış Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Süleymaniye ve Sultanahmet Camii gibi eserler İstanbul’un sahip olduğu büyük miraslar. İstanbul tarihinin derinlerinde ise gerçek Ayasofya’dan 5 yaş büyük, küçük Ayasofya sizi karşılar. Evliya Çelebi’nin ünlü “Seyahat” rüyasını gördüğü cami olarak bilinen Ahi Çelebi Camii sizi farklı bir yolculuğa çıkarır. 1768’de hamam yapılma yasağından önce son inşa edilen Cağaloğlu Hamamı ise sizi mimarisiyle kendine hayran bırakır. Zamanda bir yolculuğun sizi beklediği İstanbul’da daha bir çok tarihi eser ve kültür mirasının keşfi sizin elinizde.

burgazada_istanbul

Kültürler Arası Yolculuk İstanbul’un Dört Bir Yanında

İstanbul, 300.000 yıllık geçmişiyle sayısız devletin kuruluşuna, yükselişine ve sona erişine tanık oldu. İstanbul keşfinizde tarih öncesi kalıntılardan Roma kültürüne, Osmanlı’nın yükselişinden Türkiye’nin kuruluşuna kadar her dönemi görebilirsiniz. Şehrin bal deposu olan Tahtakale Balkapanı Hanı ve altındaki binlerce yıllık Bizans sarnıcını keşfedin. Mercan Yokuşu ve Tahtakale bölgesindeki Osmanlı hanlarında tarihe tanıklık edin. Ayasofya’dan sonra en kutsal mekan olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edin. Dünyada bir örneği daha olmayan, Büyükada Rum Yetimhanesi’nde tarihi bir seyahate çıkın.

İstanbul’un Tadı Damağınızda Kalacak

Tarih ve kültürle birleşen ortak zevkimizle İstanbul’un yemek kültürü sizi bambaşka tatlarla karşılıyor. Osmanlı, Yahudi, Ermeni ve Rum kültürlerinden etkilenen İstanbul mutfağı yüzyıllar boyunca kendi klasik kültürünü de oluşturmayı başarmıştır. İstanbul’un ünlü tatlarının yanı sıra gizli kalmış tatlar da bu kültür harmonisinde sizi bekliyor. Sokak lezzetleri, Topağacı civarlarında bulunan ev yoğurdu esnafları, Beyoğlu’nda bulunan tarihi lokantalar, eşsiz manzaraya sahip Ortaköy lokantaları ve sokak aralarında sizleri bekleyen birbirinden farklı yemek tecrübeleri damak tadınıza yeni bir dünyanın kapılarını açıyor.

istanbul_lezzetleri

8.500 Yıllık Şehir Tarihin Doğayla Dansı

İstanbul, büyük kültür mirasını doğa ile süslüyor. Yüzyıllardır özenle korunmuş ve bugünlere kadar gelmiş tarihin gizli köşeleri sizi şehir hayatının içinde doğayla baş başa bırakıyor. Yabani hayvan türlerinin fazlalığı ile ekolojik açıdan da önemli bir bölge olan Belgrad Ormanları ve Ayvat Deresi size unutulmaz kareler sunuyor. Çilingoz mesire yeri Karadeniz kıyısında uzun ve geniş beyaz bir kumsal, dalgaların şekillendirdiği kayalıkları kaplayan yeşil örtüsüyle sizi İstanbul’da farklı bir hayata davet ediyor. Sait Faik Abasıyanık‘ın romanlarına konu olan Burgaz Ada’da, karşınızda Heybeliada ve Kınalıada manzarası ile yeşillikler içinde bir gün geçirmeniz mümkün. İster faytonla ister bisiklet ile gezebileceğiniz Burgaz Ada’da, Büyük Ada’ya nazaran daha sakin bir hava sizi bekliyor.

Bu makalede:

Yorum yapın