İş Hayatına Özel: Jetlag ile Nasıl Başa Çıkılır?

İş hayatının belki de en keyifli yanlarından birisi de seyahat etmektir. Keyifli ve heyecanlı iş seyahatlerinin en kötü yanı ise yaşanan jetlag sorunudur. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda çok sık yaşanan sorunlardan birisi olan jetlag kişinin yaşam kalitesini de oldukça olumsuz...

1655 0

İş hayatının belki de en keyifli yanlarından birisi de seyahat etmektir. Keyifli ve heyecanlı iş seyahatlerinin en kötü yanı ise yaşanan jetlag sorunudur. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda çok sık yaşanan sorunlardan birisi olan jetlag kişinin yaşam kalitesini de oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

Jetlag etkisini ortadan kaldırmak ya da etkinin ortaya çıkmasını engellemek için yapılabilecek pek çok başa çıkma yöntemi var. Jetlag sorununu ortadan kaldırmak ve bu süreci en iyi şekilde atlatmak için hayatınızda ufak değişiklikler yapmanız yeterli.

Jetlag Nedir?

Vücudunuzun alışmış olduğu biyolojik saat ile içerisinde bulunduğunuz saat aynı olmadığı zaman çeşitli sorunlar yaşarsınız. Saat farkının çok fazla olduğu ülkelere yapılan sık yolculuklarda daha çok ortaya çıkan jetlag, çok farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Endişe hali, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve adaptasyon sorunları jetlag yaşadığınızın en belirgin göstergesidir. Özellikle doğu-batı arasında yapılan uçuşlarda, 3 saati aşan saat farklılıklarında ve gündüz uçuşlarında ortaya çıkan jetlag, kabusunuz olmak zorunda değil.

Uyku Düzeniniz ile Jetlag Etkisinden Kurtulun

Yapacağınız yolculuğun hangi yöne doğru olduğu jetlag için ne tür önlemler alabileceğinize dair ipuçları verir. Eğer Uzakdoğu’ya gece yolculuğu yapıyorsanız yolculuk boyunca uyuyabilirsiniz. Bu size uçuş anında biyolojik saatinize uygun olarak uyuma fırsatı verir.

 

jetlag insana etkisi

Dönüş yolculuğunda ise uyumamak ya da Türkiye saatine göre kendinizi ayarlayarak uyumak yine bu etkiyi azaltabilecek önlemler arasında yer alıyor. Uyku düzenine saatleri ayarlayarak müdahale etmek istediğiniz zaman dışardan melatonin desteği alabilir ya da en hafif uyku ilaçlarından yararlanabilirsiniz. Farklı bir saat dilimine geçtiğiniz zaman normal uyku saatlerinizi bozmadan uyumaya özen göstererek jetlag etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

Melatonin Desteği

Epifiz bezinden, karanlıkta salgılanan bir hormon olan melatonin insan vücudu için oldukça önemli bir harmandır. Biyolojik saati düzenleyen ve bu sayede insanın yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olan melatonin hormonu genellikle 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanır. Eğer vücudunuz yolculuğunuz süresince yeteri kadar melatonin hormonu salgılamazsa bu jetlag etkisinin oluşmasına neden olur. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için dışardan melatonin desteği alabilir, uçuş esnasında uyku gözlüğü kullanarak hormonun salgılanması için gerekli ortamı yaratabilirsiniz.

jetlag ve melatonin

Eğer melatonin desteği almak istemiyorsanız hormonun salgılanmasını arttıran besinler tüketmeye dikkat edebilirsiniz. Çilek, muz, böğürtlen, kızılcık, keten tohumu, ıspanak, brokoli, sarı kantoron, hardal, rezene gibi besinleri tüketmeye özen gösterdiğiniz zaman vücudunuzu doğal olarak melatonin salgılaması için destekleyebilirsiniz.

Ufak Değişiklikler ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

Sağlıklı yaşam elbette yaşam kalitesini arttırmanın en temel yöntemi. Düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, günde 6 ile 9 saat arasında uyumak vücudunuzu korumanın yanı sıra jetlag etkisinin de azalmasına yardımcı oluyor. Zihninizi ve bedeninizi dinlendirecek egzersizleri düzenli olarak yapmak sizi uzun vadede daha sağlıklı bir insan yaparken aynı zamanda jetlag etkisinden de kurtulmanıza yardımcı oluyor.

spor yapan kadın

Her zaman uzun vadeli çözümleri uygulamanın mümkün olmadığı durumlarda yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda sizi jetlag etkisinden kurtaracak ya da bu etkiyi hafifletecek önlemler almanız gerekir. Yolculuğa çıkmadan önce iyice dinlenmeye özen gösterin. Eğer zaman sorununuz yoksa iş takviminizden birkaç gün önce seyahat edeceğiniz ülkeye gidin. Bunu yaptığınız zaman saat dilimine alışır ve zamanı geldiğinde daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Yolculuk sırasında uyku gözlüğü kullanabilir, dışardan takviyeler alabilirsiniz. Yolculukta ayakkabılarınızı çıkarmak daha kolay ve rahat uyumanıza yardımcı olurken aynı zamanda dinlenme oranınızı da etkileyici bir şekilde yükseltir. Tüm bunları yaparak kendinizi jetlag etkisinden kurtulabilirsiniz. Özellikle uyku süreci ve vücut saati ile ilgili planlamanızı yaparken yolculuğunuzun hangi yönde olduğuna ve varış noktanız ile bulunduğunuz ülke arasında kaç saatlik bir fark olduğuna dikkat etmeyi unutmayın.

 

Bu makalede:

Yorum yapın