6 Madde İle Otel Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş seyahatleri veya turistik amaçlı çıktığınız gezilerde ilk olarak bilet alınır ve ardından otel seçimi yapılır. İş gezisi veya turistik amaçlı çıktığınız bir seyahatin, kötü otel seçimi nedeniyle berbat olmasını hiç bir zaman istemezsiniz sanıyoruz ki. Seyahat planı yaparken otel seçimini...

3601 0

İş seyahatleri veya turistik amaçlı çıktığınız gezilerde ilk olarak bilet alınır ve ardından otel seçimi yapılır. İş gezisi veya turistik amaçlı çıktığınız bir seyahatin, kötü otel seçimi nedeniyle berbat olmasını hiç bir zaman istemezsiniz sanıyoruz ki. Seyahat planı yaparken otel seçimini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Fakat maalesef tatil planlamanızda yaptığınız küçük bir seçim bile tüm tatilinizi yorucu bir hale getirebilir. Özellikle iş gezisi için çıkılan bir seyahatte otel seçimi daha da önemlidir. Zaten stresli ve yorucu olan iş seyahatleriniz otel seçimi nedeniyle daha da stresli olmasın. Seyahatinizde rahat edebileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve sizi yormayacak bir otel seçmelisiniz ve otel seçimi yaparken de bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Doğru otel seçimi için dikkat etmeniz gereken maddeleri listelediğimiz yazımızı okumaya devam edin. Keyifli okumalar. 🙂

otel seçimi yaparken dikkat edilecekler

Otel Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Otel seçimi neden bu kadar önemli? Seyahatlerinizde otel seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir, çünkü önemli bir iş seyahati için gittiğiniz yerde gündüz toplantılardan ve görüşmelerden dolayı zaten yorulmuşken bir de rahat edemeyeceğiniz, sevmediğiniz kötü bir otele gelip kalma fikri kulağa hiç de hoş gelmiyor. Ya da turistik amaçlı çıktığınız bir seyahatte binbir hevesle yola çıkıp, bir sürü gezi hayalleri kurarak geldiğiniz yerde, otele girdiğinizde hayal kırıklığı yaşamak hiç iyi değildir. Bu nedenle otel seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları sizler için paylaşıyoruz.

Nasıl Bir Otelde Kalmak İstediğinize Karar Verin

Seyahat planlarınızda kalmak istediğiniz oteli seçerken öncelikle nasıl bir otel istediğinize karar vermelisiniz. Büyük ve kapsamlı bir otel mi? Yoksa kalabalıktan uzak, sessiz ve rahat bir otel mi? İş seyahati de olsa, gezi içinde gitseniz tercihinizi butik otellerden yana kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Otele gittiğinizde sakin, rahat ve huzurlu bir ortam istiyorsanız tercihinizi butik otelden yana kullanmalısınız. Butik oteller, büyük otellere göre daha sakin olmaktadır ve misafirler ile birebir ilgilenme ihtimali daha yüksek olduğu için memnun kalma olasılığınız da yüksek olacaktır. Tabii ki bazı durumlarda büyük oteller tercih edilebilir, örneğin balayına gidecek bir çift büyük ve lüks bir otel tercih edebilir. Fakat şehir gezi planlıyorsanız veya iş seyahati yapacaksanız, o zaman küçük ve rahat bir otel tercih etmelisiniz. Otel kararınızı verdikten sonra otel seçeneklerine bakarken sadece kendi kriterinize uygun otellere bakarak daha kolay karar verin.

Otel Konumunu Doğru Seçin

Otel kriterinizi belirledikten sonra oteller arasında seçim yaparken otelin konumunu göz önünde bulundurun. Şehir içinde gezecekseniz veya iş gezisi için uygun bir otel bakıyorsanız, tercihinizi şehir merkezine yakın bir otelden yana kullanmalısınız. Şehir merkezine ya da gideceğiniz yerlere ulaşımınızın kolay olacağı, sizi trafikten kurtaracak bir otele bakmalısınız. Dinlenmek için doğayla başbaşa kalacağınız bir otel istiyorsanız da şehirden uzak, sessiz bir otel tercih etmelisiniz. Ya da yaz tatili için gidiyorsanız denize yakın olan bir otel tercih etmeniz sizi rahat ettirecektir.

Eğer beğendiğiniz bir otel olursa da otel ücretini ödemeden önce otelin bulunduğu konumu harita üzerinden ve internetten bakarak araştırın. Size gerekli olan bölgelere yakınlığı, gezeceğiniz yerlere yakın olması önemli kriterlerdir. İş için geliyorsanız da eğer dışarıda bir konferans, fuar veya benzeri bir etkinliğe katılacaksanız oralara olan yakınlığını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, gitmeden önce otelin otogara veya havalimanına ne kadar uzaklıkta olduğuna bakmalısınız. Eğer uzakta ise gitmeden önce havalimanından otele nasıl ulaşacağınızı araştırmalısınız ya da oteli arayıp bilgi almalısınız.

otel seçimi için önemli bilgiler

Oda Özellikleri

Seçtiğiniz otele gidipte hayal ettiğiniz gibi bir odada kalamamak can sıkıcı bir durumdur. Odaya girdikten sonra pişmanlık yaşamamak için otel seçerken oda özelliklerini dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz. Eğer sizin için çok önemli olan bir durum varsa ve gitmeden emin olamıyorsanız, oteli arayarak bu bilgiyi almalısınız. Otele ulaştığınızda daha sonradan otel değiştirmek için farklı bir yer aramak, sizin için çok büyük bir zaman kaybı olacaktır. Odadaki internet özellikleri, servis imkanları, balkon durumu ve diğer istediğiniz özellikleri otele gitmeden önce incelemelisiniz. Çok küçük bir odada kalmak istemiyorsanız, otelleri incelerken odaların fotoğraflarına ve metrekarelerine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Otelin Sunduğu Hizmetler

Otel ücretinden önce otelin sağladığı imkanları ve sunduğu hizmetleri öğrenin. Örneğin, iş seyahati için gidiyorsanız ve odada vakit geçirip, çalışacaksanız oda servisini öğrenmelisiniz. Ya da gündüz oluşturduğunuz yoğun gezi rotasından döndükten sonra saunada biraz rahatlamak isterseniz, otelin Spa bölümünün olup olmadığını öğrenin.

İş seyahati için gidiyorsanız otelin sunduğu kablosuz internet hizmeti de sizin için önemli olacaktır. Nerelerde ücretsiz internet hizmeti verildiğini, odalarda internet olup olmadığını ve internet hızı özelliklerini otelden öğrenebilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz, özellikle şehir merkezine yakın olarak tercih ettiğiniz otellerde otopark olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Eğer otopark yoksa da aracınızı nereye park edebileceğinizi sorup, uygun bir yerin olup olmadığının bilgisini almalısınız. Eğer ki kendi aracınızla gitmiyorsanız da merkeze yakın olan bir otel tercih etmenizin yolda vakit kaybı yaşamamak için daha avantajı olacağını tekrarlayım.

otel seçimi için önemli bilgiler

Temizlik ve Yemek Kalitesi

Otelde konaklarken en önemli olan özellik, otelin ve odaların temizliğidir. Temizliğinden emin olabildiğiniz otelleri tercih etmeye çalışın. Butik oteller bu konuya çok fazla özen gösterirler. Konaklamak için gelen misafirlerin evlerindeki gibi temiz ve rahat hissetmeleri için temizlik konusuna dikkat ederler. Ayrıca, otelde konaklamaya dahil olan öğünleri de gitmeden sorarsanız, eğer dışarıda yemenizi gerektiren bir durum varsa gitmeden restoran araştırması da yapabilirsiniz. Ya da eğer yemek konusunda hassasiyetiniz varsa, otel menüsünün çeşitliliğini sorabilirsiniz. Mesela, vejetaryen olarak beslenen biriyseniz buna uygun yemekler çıkıp çıkmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güvenilir Olması

Otel rezervasyonunuzu uzak bir yerden yapıyorsanız, oteli gördükten sonra onaylama şansınız yoksa size güvenilir gelen seçeneklerin birinden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz. Otel seçerken en önemli etken size verdiği güvendir. Ücreti veya konumu dolayısı ile rezervasyon yaptırmayı düşündüğünüz bir otel fotoğrafları ve yorumları ile size güven vermiyorsa, kesinlikle içinizdeki sesi dinleyip başka bir otel arayışına girmelisiniz. Öncelikle sizin hissettiğiniz güven, otel seçiminde önemli bir etkendir.

Yapacağınız seyahat iş içinde olsa, turistik amaçlı bir gezi de olsa seçeceğiniz otelin seyahatinizdeki rahatlığın üzerinde etkileri tahmin ettiğinizden daha fazla olacaktır. Odasında rahat edemediğiniz bir otelde kalırken akşam odaya geldiğinizde yorgunluğunuzu atamıyorsanız, bu eksi bir puandır. Temizliğe güvenip odanızda içiniz rahat bir şekilde kalamıyorsanız, bu durum tatil süreciniz boyunca sizi rahatsız eder. bu ve benzeri birçok durumu doğru otel seçimi yaparak aşabilirsiniz. Otel seçiminizi yaparken yukarıda 6 maddeye dikkat etmeyi unutmayın.

Bu makalede:

Yorum yapın