Yükselen Trend: Butik Oteller

Son zamanlarda, büyük ve karmaşık otellerden sıkılanların tercihi kendine özgü tarzı ve samimi bir işletme anlayışı olan butik oteller oluyor. Yurt dışında “Design Hotels” veya “Lifestyle Hotels” olarak da adlandırılan butik otel konsepti nedir? Butik otelde ne gibi detaylar ve hizmetler...

4179 0

Son zamanlarda, büyük ve karmaşık otellerden sıkılanların tercihi kendine özgü tarzı ve samimi bir işletme anlayışı olan butik oteller oluyor. Yurt dışında “Design Hotels” veya “Lifestyle Hotels” olarak da adlandırılan butik otel konsepti nedir? Butik otelde ne gibi detaylar ve hizmetler olur? Neden butik otel tercih etmelisiniz? gibi soruların cevaplarını yazımızda açıklıyor olacağız.

Yükselen Trend Butik Oteller

Butik Otel Nedir?

Her geçen yıl daha çok insan yaşadıkları yerin dışında seyahate çıkar oldu. Bununla birlikte konaklama ihtiyacı da arttı, böylece otel trendleri de yükselmeye başladı. Sık sık seyahat eden kişiler, birbirine benzer otellerde, hep benzer deneyimler yaşadıkça zamanla sıkılmaya ve farklı arayışlar içerisine girmeye başladı. Lüks olmasına rağmen, soğuk ve ruhsuz oteller yerine, daha samimi ve sıcak ortamları arar oldular. Evlerinin rahatlığını ve samimi ortamını arayanlar nedeniyle artan talepler sonucunda ortaya butik otel konsepti çıktı. Peki, butik otel ne demek? Turizm Bakanlığı’nın tanımına göre butik otel; yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli ve eğitimli personel ile kişiye özel hizmet verilen otellerdir.

Yükselen Trend Butik Oteller

Butik oteller genellikle sahibi tarafından işletilen, samimi bir ortamı olan, kendine özgü tasarımı ve dekorasyon tarzı olan otellerdir. Bazen doğa ile iç içe ıssız bir koyda, bazen de otel çevresinde ziyaret edebileceğiniz tarihi ve kültürel güzelliklerle bütünleşmiş bir yerde olabilirler. Genellikle belli bir konsept üzerine dizayn edilirler ve bu yönüyle butik oteller gerçek bir tasarım deneyimi yaşatırlar. Odaları, salonları, lobisi, restoran ve kafeleri birbirinden özel antika eşyalarla sofistike, mistik veya zarif objelerle minimal ve modern tarzda dekore edilmiş olabilir. Özgün mimari tasarımı ile ilk girişte sizi karşılayan lobilerinde art-deco süsleri, modern sanat galerisi görünümlü oda dekorasyonları, restorandan banyoda kullanılan musluğa kadar ince düşünülmüş, yüksek kalitede mimari anlayışla göz doldurucu mekanlar sunarlar.

Yükselen Trend Butik Oteller

Butik oteller, misafirlerine çoğu zaman sağlıklı ürünler sunarlar. Özellikle kahvaltılarında sağlıklı ve organik malzemeler sunmayı tercih ederler. Hatta kimi zaman ev yapımı reçel, peynir ve ekmekler, bahçeden toplanan meyve ve sebzelerin sunulduğunu bile görebilirsiniz. Bazı otellerde ise tamamen ‘sağlıklı mutfak‘ kavramına bir geçiş vardır ve yemeklerinde genellikle bu akımı destekleyici ürünler bulunur.

Butik oteller genelde ‘müşteri yerine misafir‘ anlayışı ile hizmet sundukları için her geçen yıl daha fazla rağbet görmeye başladılar. Misafirperver çalışanları ile bildik otel atmosferinden farklı, samimi bir konaklama imkanı sunmaktadırlar. Lüks olsa dahi atmosfer ve ambiyans açısından büyük otellerden farklılaşırlar.

Yükselen Trend Butik Oteller

Neden Butik Otel Tercih Etmeliyiz?

Kitlesel turizm kalabalığından uzak, daha samimi ve rahat bir ortamı olan küçük aile işletmeleri arıyorsanız, bunun için butik otelleri tercih etmelisiniz. Kafa dinleyeceğiniz ve gürültüden uzaklaşmak istediğiniz bir tatil için butik oteller en iyi tercih olacaktır. Butik otellerin avantajlarından bahsedersek;

 • Sıra dışı konaklama deneyimi yaşarsınız.
 • İsminizle hitap edilirsiniz.
 • Bir isteğiniz olduğunda her zaman muhatap olabileceğiniz bir işletmeci vardır.
 • Evinizden uzakta geçireceğiniz zamanları aynı konforda ve rahatlıkta geçirebilirsiniz.
 • Mimari tasarım ve dekorasyon yönünden iyi olan bir yerde kalabilirsiniz.
 • Stres, gürültü, kalabalık ve şehrin karmaşasından uzaklaşıp, işleriniz yüzünden okuyamadığınız ve kütüphanenizde biriken kitapları okuyabilirsiniz.
 • Tek başınıza kalsanız bile, etrafınızdaki ilgili çalışanlar sayesinde kendinizi yalnız hissetmezsiniz.
 • Butik oteller genellikle tarihi ve kültürel yerlerin içinde ve merkeze yakın olduğu için gezilecek ve görülecek yerlerin bir çoğuna ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız.
 • Kaldığınız otel küçük olsa bile, aldığınız hizmet kalitelidir.
 • Temizlik ve hijyen konusunda her zaman üstün kalite sunarlar.
 • Yiyecek konusunda doğallıktan yana olan butik oteller, kahvaltıdan akşam yemeklerine kadar birçok öğünde doğal ve sağlıklı besinlerle karşılaşma olasılığı yüksek olan yerlerdir.

Yukarıda saydığımız maddeler, neden butik otel tercih edilmeli sorusunu yanıtlıyor. Siz de kendinizi özel hissedeceğiniz, sakin bir ortamda dinlenebileceğiniz, tasarım mimari yapısı ile göz dolduran bir otelde kalmak istiyorsanız tercihinizi butik otelden yana yapmalısınız.

Bu makalede:

Yorum yapın